Genomar – Kup auto Wypożycz auto Sprzedaj auto

KUP Pojazd

Kupuj sprawdzone i bezpieczne samochody

Wynajmij pojazd

Wynajmij pojazd dla swoich potrzeb

Sprzedaj Pojazd

Sprzedaj swój samochód w rozsądnej cenie

Jak dobrać opony do autobusu?

Jak dobrać opony do autobusu? Pojazd nabywany w serwisie lub w skupie autobusów miejskich musi przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo kierowcy…
Strona główna » Jak dobrać opony do autobusu?

Jak dobrać opony do autobusu?

Pojazd nabywany w serwisie lub w skupie autobusów miejskich musi przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo kierowcy i pasażerom. Jednym z kluczowych elementów wyposażenia są opony. To one odpowiadają za przyczepność do podłoża, a tym samym mają bezpośredni wpływ na komfort jazdy. W tym artykule określimy najważniejsze zasady doboru opon do autokaru.

Skup autokarów miejskich – charakterystyka opon

Tysiące przejeżdżanych kilometrów przez cały rok oraz tony przewożonych pasażerów i bagażów – tak w skrócie możemy opisać aktywność autobusów. To właśnie duży nacisk kładziony na osie, zróżnicowane nawierzchnie, po których jeżdżą pojazdy transportowe i dużo większe niż w przypadku samochodów osobowych przebiegi powodują, że opony do auta kupionego w skupie busów podmiejskich muszą być maksymalnie wytrzymałe. Z pozoru może się wydawać, że oba typy ogumienia wyglądają podobnie. Nic bardziej mylnego. Opony do autokarów mają bardziej skomplikowaną konstrukcję wewnętrzną, stąd ich waga może być nawet dziesięciokrotnie większa niż waga samochodu osobowego.

Skup autobusów miejskich – jakie opony wybrać?

Generalna zasada mówi, że opony używane w pojeździe zakupionym w skupie busów podmiejskich powinny być zgodne z normami prawnymi i oryginalnym wyposażeniem określonym przez producenta auta. Użytkowanie opon nieprzystosowanych do wymagań, może skutkować mandatem, konfiskatą dowodu rejestracyjnego, a w szczególnych przypadkach zmniejszeniem bezpieczeństwa pasażerów. Przy wyborze opon należy się przede wszystkim kierować zasadą zachowawczości i zdrowym rozsądkiem. Powinny być one dostosowane do warunków, w jakich będą użytkowane. Należy pamiętać, że wiele krajów posiada swoje własne, odrębne restrykcje. Jeśli zatem zamierzamy przeznaczyć nasz autokar na wycieczki zagraniczne, powinniśmy pamiętać o zweryfikowaniu wymogów tam panujących.

Skup autobusów miejskich – indeks nośności

Kluczowymi parametrami określającymi właściwości konkretnego produktu są indeks nośności i indeks prędkości. Indeks nośności określa maksymalne obciążenie, pod jakim dana opona może pracować z zachowaniem swoich właściwości w zakresie bezpieczeństwa. Inaczej mówiąc wskazuje on, ile kilogramów może udźwignąć opona podczas jazdy z zadaną, maksymalną dopuszczalną prędkością. Montaż opony o niższej nośności niż ta ujęta w instrukcji pojazdu, może skutkować pęknięciem w trakcie jazdy i trudnymi do zidentyfikowania skutkami dla pasażerów. Informację o zaleceniach producenta autokaru można odnaleźć na tabliczce znamionowej, znajdującej się zazwyczaj na słupku drzwi kierowcy lub klapie wlewu paliwa.

Czy w pojeździe zakupionym w skupie autokarów miejskich można zastosować opony o wyższym indeksie nośności niż zalecany przez producenta? Zasadniczo tak, nie ma ku temu przeciwwskazań natury prawnej. Warto jednak pamiętać, że obok zalet takiego rozwiązania (większa precyzja prowadzenia, lepszy poziom stabilności podczas jazdy pod wiatr), występują też pewne niedogodności. Zaliczamy do nich:

  • Wyższe spalanie paliwa z powodu większych oporów toczenia.
  • Szybsze zużycie części zawieszenia i układu hamulcowego,
  • Wyższe koszty – opony o większym indeksie są droższe.

Skup autokarów miejskich – indeks prędkości

Indeks prędkości informuje nas, z jaką maksymalną prędkością możemy poruszać się na oponie. Nieznaczne przekroczenie limitu zazwyczaj nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami. Nagminna, zbyt szybka jazda z jednej strony wpływa na skrócenie żywotności opony, z drugiej może się skończyć wypadkiem. Zaleca się dostosowanie prędkości jazdy do wytycznych producenta.

Najlepsze ceny autokary – gdzie znajdują się indeksy prędkości i nośności?

Na każdej oponie znajdują się ciągi cyfr, które określają charakterystykę produktu. Przykładowy kod zamieszczony na oponie do autobusu przedstawia się następująco: 315/70R22.5 KRS03 156/150N. Jak go odczytać?

  • Liczba 315 oznacza szerokość opony i jest mierzona w milimetrach.
  • Liczba 70 wskazuje na profil opony, czyli stosunek wysokości boku oraz szerokości przekroju opony.
  • Literka R wskazuje na konstrukcję radialną opony.
  • Liczba 22,5 informuje o wewnętrznej średnicy opony, czyli wysokości felgi. Jest ona podawana w calach.
  • Liczba 156 to indeks nośności. Dopuszczalną ładowność wynosi w tym wypadku 4 000 kg na koło (dla porównania w samochodach osobowych zazwyczaj jest to wartość 91, która odpowiada 615 kilogramom).
  • Litera N na końcu ciągu znaków wskazuje na dopuszczalną maksymalną prędkość. W tym wypadku jest ona wysoka i wynosi 140 kilometrów na godzinę. Zazwyczaj dla pojazdów nabywanych w skupie busów podmiejskich stosuje się opony z literką L, czyli z wartością do 120 kilometrów na godzinę.

Najlepsze ceny autokarów – na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze opon?

Dwie największe wątpliwości związane z zakupem opon do autobusu dotyczą:

  • Ich wieku – lepiej wybrać produkty używane czy nowe?
  • Ich rodzaju – zdecydować się na opony sezonowe czy wybrać całoroczne?

Na obie te kwestie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Oczywiście logika wskazywałaby, żeby zdecydować się na opony nowe i sezonowe. To rozwiązanie jest jednak najdroższe i nie zawsze będzie się opłacać. Przy pokonywaniu krótkich, nieregularnych tras na wysokiej jakości nawierzchni, jednakowo dobrze poradzą sobie opony całoroczne. Decyzja powinna być zatem zindywidualizowana i dostosowana do konkretnego przypadku.

Niezależnie, na którą z wersji się zdecydujemy, na pierwszym miejscu zawsze trzeba mieć bezpieczeństwo podróżnych i wymagania producenta odnośnie parametrów produktu.

Najlepsze ceny autokary – jaki skup wybrać?

Zanim zaczniemy rozważać jakie opony wybrać, należy kupić odpowiedniej jakości pojazd. Autokary dostępne w sprzedaży pierwotnej są stosunkowo drogie i wymagają oczekiwania na dostawę. Jeśli chcielibyśmy już teraz rozwijać nasz biznes, możemy zdecydować się na transakcję w skupie. Który z nich oferuje szeroki wachlarz producentów oraz najlepsze ceny? Autokary marek: Setra, Mercedes-Benz, Irisbus, Man, iveco, Bova, VDL NEW Futura, VDL, VDL Bova, Neoplan, Renault, Solaris, Temsa, Otokar, Van Hool oraz Volvo dostępne są w firmie Genomar w Warszawie. Punkt gwarantuje transport na terenie kraju, zapewnia pomoc w załatwieniu wszelkich formalności oraz dba o jakość techniczną swoich autobusów. To miejsce godne polecenia.

Pozostałe poradniki

Poradniki, którymi również możesz być zaintersowany…

Giełda pojazdów Warszawa

Genomar zaskoczy Cię korzystnymi, niedostępnymi w innych miejscach warunkami zakupu samochodów osobowych i innych pojazdów. Decydując się na współpracę z nami sięgasz nie tylko po komfort, ale też oszczędności!

Interesuje Cię zakup samochodu osobowego czy innego pojazdu na rodzinny wypad w góry? Przyjechałeś do Warszawy (stolicy Polski) i chciałbyś ją zwiedzić w luksusowych warunkach? A może potrzebujesz pojazdu w delegację dla pracowników?

Niezależnie od Twoich potrzeb, mamy dla Ciebie samochody osobowe, autokary, busy, a także samochody ciężarowe, które z pewnością spełnią Twoje wymagania. Na naszej internetowej giełdzie pojazdów znajdziesz samochody ekonomiczne, komfortowe i przedewszystkim bezpieczne, którymi z pewnością dojedziesz do celu.

Wyszukaj pojazd

Wyszukaj pojazd dopasowany do Twoich potrzeb. W naszej ofercie posiadamy komfortowe samochody osobowe, autokary, busy, a także samochody ciężarowe, które z pewnością dopasujemy do Twoich potrzeb. W naszej ofercie posiadamy tylko sprawdzone pojazdy renomowanych marek.

Kup pojazd

Wyślij do nas zapytanie za pomocą formularza umieszczonego na każdej stronie pojazdu. Nasz doradca skontaktuje się z Toba w ciągu 24/h i umówimy wizytę w dogodnym dla Ciebie miejscu i terminie byś mógł swobodnie ocenić stan techniczny kupowanego pojazdu i zrobić jazdę próbną (testową).

Finalizacja transakcji

Pewność i bezpieczeństwo transakcji zakupu pojazdu to dla nas priorytet. W naszej firmie nie znajdą Państwo pojazdów o wątpliwym pochodzeniu. Wszystkie sprzedawane pojazdy są weryfikowane przez naszych techników i dopuszczane do sprzedaży tylko po spełnieniu rygorystycznych parametrów jakościowych.

Kupuj tylko sprawdzone pojazdy w Warszawie

Interesuję Cię zakup samochodu, czy innego pojazdu na rodzinny wypad w góry? Genomar zaskoczy Cię korzystnymi i niedostępnymi w innych miejscach warunkami zakupu samochodów osobowych. Decydując się na współpracę z nami sięgasz nie tylko po komfort, ale też oszczędności! Nasze długoletnie doświadczenie, profesjonalizm i wykwalifikowana kadra pozwalają na świadczenie różnorodnych usług.

Giełda samochodów