Genomar – Kup auto Wypożycz auto Sprzedaj auto

KUP Pojazd

Kupuj sprawdzone i bezpieczne samochody

Wynajmij pojazd

Wynajmij pojazd dla swoich potrzeb

Sprzedaj Pojazd

Sprzedaj swój samochód w rozsądnej cenie

Sprzedaż busa krok po kroku

Sprzedaż busa krok po kroku Sprzedaż busów miejskich to proces, który nie kończy się na znalezieniu kupca i odbiorze gotówki.…
Strona główna » Sprzedaż busa krok po kroku

Sprzedaż busa krok po kroku

Sprzedaż busów miejskich to proces, który nie kończy się na znalezieniu kupca i odbiorze gotówki. Każdy właściciel, niezależnie czy dokonuje transakcji jako osoba fizyczna, czy jako przedsiębiorca, ma do załatwienia więcej formalności. Każde niedopatrzenie może się zakończyć niemiłymi niespodziankami. W tym artykule opiszemy krok po kroku, jak dokonać sprzedaży busów podmiejskich, międzymiastowych czy szkolnych.

Sprzedaż busów miejskich – ogłoszenie

Najpierw rozpatrzymy ścieżkę, w której właściciel zamierza wziąć na siebie wszelkie czynności związane ze sprzedażą busów podmiejskich. W pierwszym kroku należy przygotować przykuwające uwagę ogłoszenie. Należy w nim zawrzeć:

 • Opis stanu technicznego pojazdu – ukrywanie wad i usterek nie ma większego sensu. Należy zgodnie z prawdą podać przebieg, terminy i zakres ostatnich napraw, ewentualną historię wypadkową.
 • Numer VIN – najlepsze ceny busów osiągane są wtedy, gdy podane wcześniej informacje klient może zweryfikować w niezależnym miejscu. Właśnie z tego powodu tak ważne jest podanie numeru VIN.
 • Cenę – standardowo podnosi się nieco cenę w stosunku do oczekiwań, aby mieć później z czego ‘schodzić’ podczas negocjacji. Zbyt wygórowana cena może zniechęcać potencjalnych nabywców przed zapoznaniem się z oferowanym produktem.
 • Zdjęcia – nie trzeba być profesjonalnym fotografem, aby zrobić dobre zdjęcia. W erze smartfonów praktycznie każdy ma dostęp do wysokiej jakości sprzętu. Sprzątanie, mycie i zadbanie o reprezentatywne tło – to wystarczy aby pobudzić wyobraźnię kupującego.

Sprzedaż busów miejskich – umowa

Sprzedaży busów podmiejskich nie może się obyć bez umowy. To właśnie ją należy podpisać, aby ostatecznie przenieść własność na nabywcę. Jakie elementy muszą znaleźć się w takim dokumencie?

 • Dane stron – chodzi to między innymi o adresy, numery PESEL oraz imię i nazwisko właściciela oraz kupującego.
 • Dane pojazdu – w minimalnym zakresie należy podać markę, model, rok produkcji, numer rejestracyjny i numer VIN busa.
 • Kwota oraz sposób jej zapłaty.
 • Informacja o wydaniu nabywcy określonych dokumentów i urządzeń – dowodu rejestracyjnego, kluczyków itd.

Choć nie jest to wymagane, dobrą praktyką jest ujęcie w umowie oświadczeń o akceptacji stanu technicznego pojazdu i braku korzystania z aktualnie obowiązującego OC.

Ważne, aby tak przygotowaną umowę podpisała każda ze stron wraz ze wskazaniem daty i miejsca dokonania transakcji sprzedaży busów podmiejskich.

Sprzedaż busów miejskich – co dalej?

Otrzymanie gotówki lub przelewu za pojazd wcale nie kończy naszych obowiązków. Do wykonania pozostały nam potencjalnie trzy czynności:

 • Zgłoszenie faktu sprzedaży pojazdu w wydziale komunikacyjnym.
 • Poinformowanie firmy ubezpieczeniowej o transakcji.
 • Uiszczenie podatku od czynności cywilnoprawnych.

Dwa pierwsze obowiązki nie wymagają szerszego komentarza. Obie aktywności można wykonać z wykorzystaniem formularzy internetowych. Na zgłoszenie do Starostwa Powiatowego, Urzędu Miasta lub Urzędu Gminy mamy 30 dni, z kolei firma ubezpieczeniowa powinna dowiedzieć się o transakcji w ciągu 14 dni od jej zaistnienia. Nieco więcej uwagi warto poświęcić podatkowi. To czy faktycznie musimy go zapłacić zależy od tego, czy:

 • Osiągnęliśmy zysk ze sprzedaży busów podmiejskich.
 • Zbyliśmy pojazd przed upływem sześciu miesięcy od jego nabycia.

Jeśli w co najmniej jednym z tych przypadków odpowiedź jest twierdząca, należy złożyć PIT-36 i uregulować należny podatek.

Najlepsze ceny busów – a co gdy sprzedajemy samochód firmowy?

Sam proces sprzedaży busów podmiejskich należących do firmy przebiega dokładnie w ten sam sposób, jak w przypadku pojazdu należącego do osoby prywatnej. Różnice pojawiają się dopiero przy dokonywaniu rozliczenia z fiskusem. Do obowiązków sprzedawcy należy w tym wypadku zapłacenie podatku VAT oraz odprowadzenie podatku dochodowego.

Najlepsze ceny busów – ograniczenie formalności do minimum

Niedopełnienie formalności związanych ze sprzedażą busów miejskich, międzymiastowych czy szkolnych może nas słono kosztować. Samo przeoczenie terminu zgłoszenia w wydziale komunikacji to wydatek rzędu kilkuset złotych. Jeszcze większe konsekwencje mogą nas spotkać, gdy przeoczymy kwestie ubezpieczenia. Jeśli nie jesteśmy pewni jak i kiedy dopełnić formalności lub nie chcemy uczestniczyć w procesie sprzedaży naszego pojazdu, możemy zlecić to zadanie skupowi aut. Taka firma zajmie się marketingiem, zapłaci za samochód gotówką, dokona ewentualnych napraw.

Skup Genomar to firma działająca na rynku od kilku lat. Przez ten czas zyskała niezbędne doświadczenie w sprzedaży busów miejskich, podmiejskich, międzymiastowych i szkolnych. Do swojej stale poszerzanej floty poszukuje pojazdów renomowanych marek, w tym: Setra, Mercedes-Benz, Irisbus, Man, iveco, Bova, VDL NEW Futura, VDL, VDL Bova, Neoplan, Renault, Solaris, Temsa, Otokar, Van Hool i Volvo. Odbiór pojazdów odbywa się z dowolnego miejsca w kraju. Jeśli chcą Państwo kupić lub sprzedać pojazd, najlepsze ceny busów oferowane są w skupie Genomar.

Pozostałe poradniki

Poradniki, którymi również możesz być zaintersowany…

Giełda pojazdów Warszawa

Genomar zaskoczy Cię korzystnymi, niedostępnymi w innych miejscach warunkami zakupu samochodów osobowych i innych pojazdów. Decydując się na współpracę z nami sięgasz nie tylko po komfort, ale też oszczędności!

Interesuje Cię zakup samochodu osobowego czy innego pojazdu na rodzinny wypad w góry? Przyjechałeś do Warszawy (stolicy Polski) i chciałbyś ją zwiedzić w luksusowych warunkach? A może potrzebujesz pojazdu w delegację dla pracowników?

Niezależnie od Twoich potrzeb, mamy dla Ciebie samochody osobowe, autokary, busy, a także samochody ciężarowe, które z pewnością spełnią Twoje wymagania. Na naszej internetowej giełdzie pojazdów znajdziesz samochody ekonomiczne, komfortowe i przedewszystkim bezpieczne, którymi z pewnością dojedziesz do celu.

Wyszukaj pojazd

Wyszukaj pojazd dopasowany do Twoich potrzeb. W naszej ofercie posiadamy komfortowe samochody osobowe, autokary, busy, a także samochody ciężarowe, które z pewnością dopasujemy do Twoich potrzeb. W naszej ofercie posiadamy tylko sprawdzone pojazdy renomowanych marek.

Kup pojazd

Wyślij do nas zapytanie za pomocą formularza umieszczonego na każdej stronie pojazdu. Nasz doradca skontaktuje się z Toba w ciągu 24/h i umówimy wizytę w dogodnym dla Ciebie miejscu i terminie byś mógł swobodnie ocenić stan techniczny kupowanego pojazdu i zrobić jazdę próbną (testową).

Finalizacja transakcji

Pewność i bezpieczeństwo transakcji zakupu pojazdu to dla nas priorytet. W naszej firmie nie znajdą Państwo pojazdów o wątpliwym pochodzeniu. Wszystkie sprzedawane pojazdy są weryfikowane przez naszych techników i dopuszczane do sprzedaży tylko po spełnieniu rygorystycznych parametrów jakościowych.

Kupuj tylko sprawdzone pojazdy w Warszawie

Interesuję Cię zakup samochodu, czy innego pojazdu na rodzinny wypad w góry? Genomar zaskoczy Cię korzystnymi i niedostępnymi w innych miejscach warunkami zakupu samochodów osobowych. Decydując się na współpracę z nami sięgasz nie tylko po komfort, ale też oszczędności! Nasze długoletnie doświadczenie, profesjonalizm i wykwalifikowana kadra pozwalają na świadczenie różnorodnych usług.

Giełda samochodów