Genomar – Kup auto Wypożycz auto Sprzedaj auto

KUP Pojazd

Kupuj sprawdzone i bezpieczne samochody

Wynajmij pojazd

Wynajmij pojazd dla swoich potrzeb

Sprzedaj Pojazd

Sprzedaj swój samochód w rozsądnej cenie

Uwaga na uszkodzony alternator!

Uwaga na uszkodzony alternator! Wiele osób zna pojęcie akumulatora i rozrusznika, ale słowo alternator budzi w nich grozę. Zupełnie niepotrzebnie,…
Strona główna » Uwaga na uszkodzony alternator!

Uwaga na uszkodzony alternator!

Wiele osób zna pojęcie akumulatora i rozrusznika, ale słowo alternator budzi w nich grozę. Zupełnie niepotrzebnie, bo to wyjątkowo proste urządzenie, które ma duży wpływ na poprawną pracę samochodu nabytego w skupie aut w Warszawie (wszystkie marki).

Alternator, jak każda część mechaniczna, może ulec awarii. Jak ją rozpoznać? Które elementy mogą zostać uszkodzone? Czy warto poddawać go regeneracji, czy lepiej kupić nowy? Między innymi na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Skup aut Warszawa wszystkie marki – co to jest alternator?

Alternator to urządzenie zamontowane w samochodzie, służące do wytwarzania prądu elektrycznego. Jest ono napędzane silnikiem i pracuje wspólnie z akumulatorem (magazynem energii). Alternator jest odpowiedzialny za dostarczanie prądu do wszystkich urządzeń elektrycznych w samochodzie, a więc do świateł, klimatyzacji, radia i wielu innych. Omawiana część pojazdu pracuje w trybie ciągłym, gdy silnik samochodu jest uruchomiony. Po wyjęciu kluczyków ze stacyjki, alternator przechodzi w tryb spoczynku.

Skup aut Warszawa wszystkie marki – funkcje alternatora

O tym, jak ważny jest alternator, najczęściej dowiadujemy się podczas jego awarii. Do najważniejszych funkcji urządzenia należą:

 • dostarczanie prądu do wszystkich urządzeń elektrycznych w samochodzie,
 • ładowanie akumulatora,
 • regulacja napięcia,
 • ochrona przed skokami napięcia,
 • współpraca z rozrusznikiem.

Skup aut Warszawa każda marka – budowa alternatora

Alternator jest przymocowany do silnika, konkretnie do wału korbowego, który go napędza. W skład budowy typowego alternatora wchodzą:

 • Wirnik – element ruchomy alternatora, zamocowany na wale napędowym silnika spalinowego lub elektrycznego. Wirnik składa się z magnesów trwałych lub elektromagnesów, które generują pole magnetyczne.
 • Stator – element stały w alternatorze, który złożony jest z cewek drutu miedzianego. Cewki te są umieszczone w specjalnym uzwojeniu, nawiniętym na stalowym rdzeniu.
 • Regulator napięcia – służy do utrzymania stałego napięcia na wyjściu alternatora, niezależnie od zmian obciążenia i prędkości obrotowej wirnika.
 • Diody prostownicze – jak sama nazwa wskazuje, ich zadaniem jest prostowanie prądu zmiennego generowanego przez alternator.
 • Koło pasowe – służy do przenoszenia mocy z silnika na wirnik alternatora.

Skup aut Warszawa każda marka – jak rozpoznać uszkodzenie alternatora?

Każdy pojazd nabywany w skupie aut może ulec awarii – także w zakresie alternatora. Pierwszym objawem problemów może być zapalająca się kontrolka na desce rozdzielczej. Przeważnie sygnalizuje ona, że napięcie podawane do akumulatora jest niewłaściwe. Zbyt małe napięcie może doprowadzić do rozładowania się akumulatora, z kolei zbyt wysokie grozi jego uszkodzeniem. Brak zapalonej kontrolki nie zawsze oznacza, że alternator pracuje prawidłowo. Innymi oznakami potencjalnej awarii są:

 • Częste rozładowania akumulatora.
 • Brak świecącej kontrolki ładowania akumulatora zaraz po włączeniu zapłonu pojazdu.
 • Hałas dobiegający z komory silnika, którego intensywność rośnie wraz ze wzrostem obrotów silnika.
 • Brak mocy podczas jazdy.
 • Brak oświetlenia lub niejednostajne świecenie świateł.

Skup aut Warszawa każda marka – przyczyny awarii alternatora

Przyczyny awarii alternatora mogą być różne. Czasami są wynikiem naturalnego zużycia elementów składowych, innym razem niewłaściwego użytkowania lub nieprawidłowej obsługi. Wśród najczęstszych przyczyn awarii alternatora pojazdu nabywanego w skupie aut w Warszawie (wszystkie marki) wyróżniamy:

 • Zużycie się łożysk – elementy odpowiedzialne za toczenie się wirnika, mogą się zużyć z upływem czasu lub w wyniku niewłaściwej eksploatacji.
 • Uszkodzenie wirnika lub statora.
 • Uszkodzenie regulatora napięcia – może prowadzić do braku lub niewłaściwego ładowania akumulatora.
 • Uszkodzenie diod prostowniczych.
 • Niedostateczne smarowanie – brak odpowiedniego smarowania łożysk lub innych elementów alternatora może prowadzić do ich szybkiego zużycia i awarii.
 • Niewłaściwe użytkowanie – w szczególności nadmierne obciążenie.

Awaria alternatora może prowadzić do poważnych problemów z elektryką w samochodzie. Przed zawarciem transakcji, zaleca się dokładną weryfikację stanu technicznego. W skupie aut Genomar sprawdzana jest sprawność alternatora, dzięki czemu klienci mają pewność, że urządzenie znajduje się w dobrym stanie technicznym.

Skup aut Warszawa każda marka – wymiana czy regeneracja?

Jedną z form oszczędzania na eksploatacji pojazdu nabytego w skupie aut w Warszawie (wszystkie marki), jest regeneracja uszkodzonych urządzeń. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok z alternatorem, warto sprawdzić, ile kosztuje nowy. Czasami wymiana może być niewiele droższa, a dzięki niej zyskujemy pewność, że urządzenie posłuży przez długi czas. Alternator nie należy to urządzeń bardzo drogich, przez co długotrwały proces regeneracji może znacząco podnieść koszt całej operacji.

Pozostałe poradniki

Poradniki, którymi również możesz być zaintersowany…

Giełda pojazdów Warszawa

Genomar zaskoczy Cię korzystnymi, niedostępnymi w innych miejscach warunkami zakupu samochodów osobowych i innych pojazdów. Decydując się na współpracę z nami sięgasz nie tylko po komfort, ale też oszczędności!

Interesuje Cię zakup samochodu osobowego czy innego pojazdu na rodzinny wypad w góry? Przyjechałeś do Warszawy (stolicy Polski) i chciałbyś ją zwiedzić w luksusowych warunkach? A może potrzebujesz pojazdu w delegację dla pracowników?

Niezależnie od Twoich potrzeb, mamy dla Ciebie samochody osobowe, autokary, busy, a także samochody ciężarowe, które z pewnością spełnią Twoje wymagania. Na naszej internetowej giełdzie pojazdów znajdziesz samochody ekonomiczne, komfortowe i przedewszystkim bezpieczne, którymi z pewnością dojedziesz do celu.

Wyszukaj pojazd

Wyszukaj pojazd dopasowany do Twoich potrzeb. W naszej ofercie posiadamy komfortowe samochody osobowe, autokary, busy, a także samochody ciężarowe, które z pewnością dopasujemy do Twoich potrzeb. W naszej ofercie posiadamy tylko sprawdzone pojazdy renomowanych marek.

Kup pojazd

Wyślij do nas zapytanie za pomocą formularza umieszczonego na każdej stronie pojazdu. Nasz doradca skontaktuje się z Toba w ciągu 24/h i umówimy wizytę w dogodnym dla Ciebie miejscu i terminie byś mógł swobodnie ocenić stan techniczny kupowanego pojazdu i zrobić jazdę próbną (testową).

Finalizacja transakcji

Pewność i bezpieczeństwo transakcji zakupu pojazdu to dla nas priorytet. W naszej firmie nie znajdą Państwo pojazdów o wątpliwym pochodzeniu. Wszystkie sprzedawane pojazdy są weryfikowane przez naszych techników i dopuszczane do sprzedaży tylko po spełnieniu rygorystycznych parametrów jakościowych.

Kupuj tylko sprawdzone pojazdy w Warszawie

Interesuję Cię zakup samochodu, czy innego pojazdu na rodzinny wypad w góry? Genomar zaskoczy Cię korzystnymi i niedostępnymi w innych miejscach warunkami zakupu samochodów osobowych. Decydując się na współpracę z nami sięgasz nie tylko po komfort, ale też oszczędności! Nasze długoletnie doświadczenie, profesjonalizm i wykwalifikowana kadra pozwalają na świadczenie różnorodnych usług.

Giełda samochodów